کاربر میهمان ( ورود ) | ثبت‌‌نام میهمان  | راهنما  چهارشنبه، ۲۹ اسفند‌‌ماه ۱۳۹۷ | Wednesday, March 20, 2019
 
 
سامانه ثبت‌ نام مدیریت آموزشی مربیان مدارک آزمون دانشنامه آرشیو درباره ما تماس با ما
 

قانون حرکت

  نحوه ی حرکت دادن اتومبیل  

 سه‌‌شنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۳:۱۶|

حرکت دادن اتومبیل در سه جا باید تمرین و انجام شود:
۱- در مسیر مستقیم و کفی
۲- گردش به راست و چپ و دور زدن
۳- در سربالایی و شیب.
بهتر است شروع فراگیری حرکت دادن اتومبیل در مسیرهای باز و مستقیم باشد.
برای شروع حرکت ابتدا کلاج را تا انتها گرفته و گیربکس را بوسیله ی دسته ی دنده درون دنده ی سنگین یا پرقدرت یک قرار می دهیم (دنده ی یک قویترین دنده ی رو به جلو بوده و دنده ی عقب از دنده ی یک قویتر می باشد) کمی گاز به صورت ثابت و ممتد طوری که قطع نشود (بهترین حالت برای گاز دادن برای شروع حرکت در کفی دور موتور ۵/۱ می باشد که پس از چند بار تمرین این صدا برای گوشهای ما آشنا می شود و نیازی به توجه کردن به دور موتور نیست). حالا نیرو تولید کردیم و زمان انتقال نیرو و اتصال آن به چرخ است سپس کلاج را آرام آرام بالا می آوریم تا جایی که احساس کنیم اتومبیل ما با نیروی موتور شروع به حرکت کرده و اتومبیل در حال حرکت می باشد.
این نقطه از کلاج را که احساس می کنیم اتومبیل شروع به حرکت کرده نقطه ی حرکت کلاج می گوییم (حالتی که دیسک و صفحه به هم در حال وصل شدن هستند ولی هنوز صفحه کاملاً جذب دیسک نشده) پس نبایستی کلاج از نقطه ی حرکت بالاتر بیاید بعد از شمردن و در نظر گرفتن ۳ ثانیه با خیالی راحت کلاج را رها می کنیم و به حرکت خود ادامه می دهیم. حال که با توضیحات آشنا شدید یک بار دیگر قانون حرکت را تکرار می کنیم.

قانون حرکت در مسیر مستقیم و کفی:
۱- ابتدا کلاج را تا انتها گرفته و دسته ی دنده را درون دنده ی یک قرار می دهیم.
۲- کمی گاز به صورت ثابت طوری که قطع نشود.
۳- در همان لحظه کلاج را آرام آرام بالا می آوریم تا جایی که احساس کنیم اتومبیل ما با نیروی موتور شروع به حرکت کرده است که به آن نقطه ی حرکت کلاج می گوییم.
۴- کلاج را در نقطه ی حرکت مانند گاز ثابت کرده و به مدت ۳ ثانیه نگه می داریم و خود نیز می شماریم ۱ ثانیه، ۲ ثانیه، ۳ ثانیه،
۵- در این جا حرکت انجام شده و با خیال راحت کلاج را رها می کنیم و به گاز دادن خود ادامه می دهیم.

هنگام حرکت کردن کار کلاج برعکس کار گاز و ترمز بوده و آن را از پایین به بالا می آوریم و نسبت آن با گاز به صورت ۲ کفه ی ترازو می باشد یا مانند الاکلنگ. پس از طی حدوداً ۵۰ متر باید ایست کنیم پس از توقف کامل دنده را خلاص کرده و قانون ایست را انجام دهیم تا اولاً ایستها و ترمزهای ما کاملاً آهسته و بی خطر شود، ثانیاً حرکت در مسیر مستقیم و کفی برای ما کاملاً راحت شده و برای پاهای ما ملکه گردد هر چقدر تمرین بیشتر باشد اجرا و انجام آن برای ما روان تر خواهد شد.

نحوه ی کنترل کلاج هنگام گردش به چپ و راست و دور زدن:
به محیطی برای تمرین احتیاج داریم که کاملاً بی خطر باشد و امکان دور زدن به چپ و راست بدون تردد خودرو وجود داشته باشد. هنگام شروع حرکت در مسیر مستقیم گفتیم کلاج را ۳ ثانیه در نقطه ی حرکت نگه می داریم اما در دور زدن ها و گردش ها کلاج را در نقطه ی حرکت آنقدر نگه می داریم که اتومبیل ما پس از دور زدن یا گردش کردن کالماً در مسیر مستقیم قرار گیرد پس از اینکه اتومبیل و فرمان ما صاف شدن آن وقت کلاج را رها می کنیم. پس در گردشها برای اینکه کنترل اتومبیل از دست راننده خارج نگردد بدین شکل عمل می کنیم:
۱- ابتدا کلاج را تا آخر گرفته و دسته ی دنده را درون دنده ی ۱ قرار می دهیم.
۲- کمی گاز به صورت ثابت طوری که قطع نگردد.
۳- کلاج را آرام آرام بالا می آوریم تا جایی که احساس کنیم اتومبیل ما با نیروی موتور شروع به حرکت کرده (نقطه ی حرکت).
۴- موضوع اصلی این است که هنگام حرکت در دنده ی ۱ در گردشها چقدر کلاج را نگه داریم؟ پاسخ این است که ۸۰% کنترل اتومبیل در گردشها هنگام حرکت در دنده ی ۱ بوسیله ی کنترل و نگه داشتن کلاج در نقطه ی حرکت می باشد راننده ای که هنگام حرکت در دنده ی ۱ کلاج را در نقطه ی حرکت نگه دارد در حقیقت کنترل اتومبیل و سرعت آن را در اختیار گرفته است. کنترل کلاج و نگه داشتن آن در نقطه ی حرکت درست مثل آن است که سوارکار افسار اسب را در اختیار داشته باشد نقش کلاج در اتومبیل مانند افسار اسب است کسی که هنگام حرکت در دنده ی ۱ در گردش ها و دور زدن ها کلاج را در نقطه ی حرکت نگه ندارد نمی تواند جلوی شتاب اتومبیل را بگیرد پس برای اینکه اتومبیل در دنده ی ۱ و دنده ی عقب هنگام گردش و دور زدن به چپ و راست شتاب نگیرد باید به وسیله ی کنترل و نگه داشتن کلاج در نقطه ی حرکت سرعت اتومبیل را کنترل کرد.


 

قانون حرکت

یادداشت | آموزشی

کد محتوا: ۸۳۶۲

ارسال: سه‌‌شنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۳:۱۶

به روز شده: سه‌‌شنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۳:۱۶

کلید واژه‌‌ها: قانون حرکت، نحوه ی حرکت دادن اتومبیل

نوع: یادداشت

موضوع: آموزشی

فرستنده: دبیر سرویس محتوا

منبع: آموزشگاه رانندگی پویا

پیوند:

بازدید: ۲۷۵

زبان: پارسی

(۴ مورد )
 

عنوان

متن

 

برای ورود باید به سایت وارد شده باشید.   در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید.

 ورود به سایت   برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید.

 ورود به سایت   چنانچه هنور در سایت عضو نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید.
(ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

   
نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...


 

نام کاربری

 

رمز عبور

   

به کانال تلگرام ما بپیوندید. ما را در اینستاگرام دنبال کنید

آموزشگاه رانندگی پویا


ثبت‌‌نام

مدیریت آموزشی

شرایط و مدارک

دانشنامه

آرشیو

درباره ما

تماس با ما


نشانی: تهران، ۲۰ متری افسریه، بين ۱۵ متری دوم و سوم، پلاک ۲۵۱، طبقه ۲

تلفن: ۳۳۱۴۴۰۱۰ - ۳۳۱۴۷۹۳۳ - ۳۳۸۰۷۵۵۴ (۰۲۱)

پست الکترونیک: info@pooya-ds.com

 

© ۱۳۹۷ کلیه حقوق برای آموزشگاه رانندگی پویا محفوظ است.

هرگونه کپی برداری از مطالب و محتوای این وب‌‌سایت بدون مجوز کتبی نقض قانون حمایت از تولیدکنندگان محتوای اینترنتی می‌‌باشد و تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

طراحی و توسعه: گروه ریزسامانه‌‌های نمادیس| پایگاه آموزش مجازی رانندگی| عضو طرح سامانه مدیریت هوشمند آموزشگاه رانندگی