نکاتی برای نگهداری از خودرو در روزهای گرم تابستان

نگهداری کردن از خودرو در فصول گرم کار سختی نیست اگر بعضی از نکات مهم را در نگهداری از خودروی خود رعایت کنید.

نکاتی برای نگهداری از خودرو در روزهای گرم تابستان

نگهداری کردن از خودرو در فصول گرم کار سختی نیست اگر بعضی از نکات مهم را در نگهداری از خودروی خود رعایت کنید.

دوشنبه، ۱۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۰:۲۳

نگهداری از خودرو در روزهای گرم تابستانی نیاز به دانش پیچیده ای ندارد بلکه با داشتن آگاهی مختصر در مورد نحوه عملکر قطعات در فصول مختلف سال می توانید کارآیی بیشتری را از خودرویتان انتظار داشته باشید. این روزها هوا آنقدر گرم شده که شرایط را برای دارندگان خودرو نیز سخت تر کرده است. گرم شدن زیاد قطعات ماشین می تواند موجب خسارت و یا از بین رفتن آن شود.

پس بهتر است علاج واقعه را قبل از وقوع آن دانست و تدابیری برای نگهداری خودروی خود اندیشید. در این بخش سعی داریم به هفت مورد بپردازیم که با رعایت آنها می توانید شرایطی عادی برای استفاده از خودرو فراهم کنید.

سیستم کولر خودرو را بازدید کنید
سیستم کولر خودرو را بازدید و سرویس های مربوط به آن مانند شارژ گاز، تعویض تسمه کولر و تعویض فیلتر خشک کن هوای کولر را انجام دهید. بهتر است از کولر به صورت بهینه استفاده کنید زیرا روشن بودن کولر، توان زیادی را از موتور می گیرد و سبب زیاد شدن دمای موتور و مصرف سوخت می گردد.

دمای سیستم خنک کاری موتور را تنظیم کنید
در ابتدای فصل تابستان ، دمای سیستم خنک کاری موتور را در حد نرمال تنظیم کنید و مدار سیستم جرقه زنی و سیستم خنک کاری را بررسی کنید و در کل موتور خودرو را تحت آزمایش عملکرد قرار دهید و عیوب آن را برطرف کنید.

در هوای گرم مخزن شیشه شور را پر کنید
در فصل گرما و سرما منبع شیشه شور را از مایع پر کنید و هرگز از محلول های ضدیخ، در داخل مخزن شیشه شور نریزید. به علت نزدیکی مخزن شیشه شور به موتور و گرمای زیاد، خالی بودن منبع در فصل گرما سبب خشکی، شکنندگی و خرابی زودرس پلاستیک می شود.

ترموستات موتور را در فصل تابستان باز نکنید
وجود ترموستات روی موتور در فصل تابستان الزامی است زیرا موجب می شود که موتور پس از روشن شدن و دراوایل صبح سریع به دمای نرمال برسد پس هرگز ترموستات موتور را در فصل تابستان باز نکنید.

از سالم بودن ترموستات زمانی که موجب گرم شدن موتور می شود، اطمینان یابید. سپس باقی سیستم خنک کاری مانند رادیاتور، پمپ خنک کاری و تسمه را بررسی کنید و عیب های آن را برطرف نمایید . در فصل تابستان موتور خودرو به زمان کمتری برای گرم شدن احتیاج دارد.

تعویض روغن موتور خودرو در هوای گرم
اگر روغن موتور، جعبه دنده و دیفرانسیل خودروی شما از نوع زمستانه است ؛ در ابتدای فصل تابستان آن را با روغن های مناسب فصل یا چهارفصل تعویض کنید.

بررسی سیستم خنک کننده قبل از ریختن ضد یخ
از سلامت و کارآیی قسمت های مختلف سیستم خنک کاری مانند ترموستات، پمپ آب، شیلنگ ها و درب رادیاتور قبل از اضافه کردن ضد یخ اطمینان یابید.

تمام مسیر گردش ضد یخ را با باز کردن بست اتصال خروجی از ترموستات و شیلنگ لاستیکی با آب یا محلول های ویژه شستشو دهید. به وسیله برس پلاستیکی نرم بدنه بیرونی رادیاتوررا با محلول آب و صابون بشویید تا عبور هوا از میان پرده های رادیاتورراحت تر انجام شود.

بررسی تسمه پروانه خودرو در هوای گرم
هر ۸۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ کیلومتر تسمه پروانه را بررسی کنید تا از سالم بودن آن اطمینان یابید و لمی آن در حد و اندازه های توصیه شده باشد.

برای نگهداری از خودرو از ضد یخ مناسب استفاده کنید
بعد از در نظرگرفتن شرایط آب و هوایی و حجم خنک کننده ضد یخ مناسب انتخاب کنید و داخل رادیاتور بریزید.

سازندگان خودرو، به عنوان سیال خنک کننده مناسب در خودروها ، محلول ضد یخ و آب (۵۰ درصد حجمی آب و ۵۰ درصد ضدیخ) را توصیه می کنند.

محلول ۵۰ درصد ضد یخ، دارای پنج درصد انبساط حجمی است پس باید حدود پنج درصد حجم کل سیستم خنک کننده را خالی بگذارید. کارآیی نداشتن مناسب رادیاتور سبب افت نقطه جوش سیار خنک کننده و به جوش آمدن سریع آن می گردد.

برای نگهداری از خودرو سطح سیال خنک کننده بازدید شود
آب مصرفی در خودرو باید دارای سختی کمی باشد تا رسوب نگیرد. سطح سیار خنک کننده باید هر هزار کیلومتر یا هفته ای یک بار بازدید شود. در شرایط عادی باید سالانه یا پس از طی مسافت ۳۰ هزار کیلومترتعویض سیال خنک کننده انجام شود اما در شرایط سخت رانندگی و بسته به شرایط زمان های تعویض سیال تفاوت دارد.

باد تایرها را کنترل کنید
با افزایش دمای هوا در فصل تابستان فشار باد تایرها افزایش می یابد بنابراین در فواصل زمانی کوتاه تری باد تایرها را کنترل کنید.

فرمان خودرو را ۱۸۰ درجه بچرخانید
قبل از ترک ماشین فرمان خودرو را ۱۸۰ درجه بچرخانید تا قسمتی که شما آن را لمس می کنید در سایه قرار گیرد.

اتومبیل را در زیر نور مستقیم آفتاب پارک نکنید
برای به حداقل رساندن تبخیر بنزین از باک اتومبیل از پارک کردن اتومبیل در زیر نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.

برای نگهداری از خودرو شمع ها را تعویض کنید
شمع ها را نیز هر ۲۵۰۰۰ کیلومتر بازدید و تمیز کرده و یا تعویض کنید.


نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...