کاربر میهمان ( ورود ) | ثبت‌‌نام میهمان  | راهنما  چهارشنبه، ۲۹ اسفند‌‌ماه ۱۳۹۷ | Wednesday, March 20, 2019
 
 
سامانه ثبت‌ نام مدیریت آموزشی مربیان مدارک آزمون دانشنامه آرشیو درباره ما تماس با ما
 

کلاچ

  وظیفه ی کلاچ سه چیز است:  

 یک‌‌شنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵:۱۷|

۱- تعویض دنده ۲- وصل کردن و برقراری انتقال نیرو از موتور به چرخ جهت حرکت دادن اتومبیل ۳- خلاص کردن یا قطع کردن ارتباط موتور با چرخ.
کار با کلاچ وظیفه ی پای چپ می باشد و بهتر است که پنجه ها یا سینه ی پا روی کلاچ و پاشنه ی پا چسبیده به کف اتومبیل باشد. حال به شرح تمام حالتهای ذکر شده ی کلاچ می پردازیم.


۱- تعویض دنده
وقتی کلاچ را تا انتها می گیریم دریچه ی همه ی دنده ها باز شده و ما می توانیم دسته ی دنده را درون هر دنده ای که می خواهیم قرار دهیم.
درست مثل زمانی که ما می خواهیم وارد اتاق شویم دستگیره ی درب را به پایین فشار می دهیم تا درب آزاد شود و پس از این که درب آزاد شد آن را باز می کنیم. دنده را نیز وقتی می خواهیم از خلاص به یک یا از یک به دو و ... جابجا کنیم اول باید کلاچ را تا انتها فشار دهیم تا دریچه ی دنده ها باز شود بعد دسته ی دنده را درون هر دنده ای که می خواهیم قرار می دهیم.


۲- وصل کردن و برقراری ارتباط موتور با چرخ
وقتی ما گاز می دهیم در حال تولید نیرو هستیم نیروی تولیدی روی درجه ی دور موتور مشخص شده مثلاً وقتی دور موتور روی ۵/۱ قرار دارد (۱۰۰۰×۵/۱) یعنی ۱۵۰۰ دور در دقیقه میل لنگ در داخل موتور در حال چرخش است و اما زمانی که اتومبیل را درون دنده قرار می دهیم و می خواهیم کلاچ را بالا بیاوریم در اصل داریم این نیروی تولید شده توسط گاز و موتور را به وسیله گیربکس به چرخ منتقل می کنیم اگر این انتقال به صورت ناگهانی و سریع انجام شود باعث ایجاد شود به چرخها شده و موجب پرت شدن اتومبیل به جلو می شود. لذا برای این که به آرامی حرکت کنیم و اتومبیل ما رو به جلو پرت نشود بایستی عمل بالا آوردن کلاچ را نیز به آرامی انجام دهیم تا عمل اتصال دیسک و صفحه کلاچ به آرامی صورت گیرد. در این صورت حرکت ما نیز در کمال آرامش و به نرمی خواهد بود.


۳- خلاص کردن دنده
وقتی کلاچ را تا انتها بگیریم ارتباط بین چرخ و موتور قطع می شود یعنی صفحه کلاچ از دیسک جدا می شود و به صورت موقت دنده خلاص می شود پس از این که به صورت موقت دنده خلاص شد بایستی دسته ی دنده را به محوطه ی خلاص انتقال دهیم تا بتوانیم کلاچ را رها کنیم.

جای دنده ها
دنده ی ۱: چپ بالا (سمت چپ خلاص بالا). دنده ی ۲: از یک مستقیم پایین. دنده ی ۳: از دو خلاص راست بالا. دنده ی ۴: از سه مستقیم پایین و بالعکس. دنده ی عقب: سمت راست محوطه خلاص انتهای فنر پایین.
در هر کدام از دنده ها وقتی می خواهیم دنده را خلاص کنیم کافی است دسته ی دنده را تا وسط بیاوریم تا در موقعیت خلاص قرار بگیرد. وقتی دنده ی عقب را خلاص می کنیم یک صدای تق شنیده می شود که این صدا مخصوص خلاص شدن دنده عقب می باشد. وقتی می خواهیم دسته ی دنده را جابجا کنیم بهتر است کف دست ما روی دسته ی دنده قرار گیرد تا همه ی نیروی بازو از طریق کف دست به دسته ی دنده منتقل شود.


 

کلاچ

یادداشت | آموزشی

کد محتوا: ۸۳۶۱

ارسال: یک‌‌شنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵:۱۷

به روز شده: یک‌‌شنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵:۱۷

کلید واژه‌‌ها: کلاچ، وظیفه کلاچ

نوع: یادداشت

موضوع: آموزشی

فرستنده: دبیر سرویس محتوا

منبع: آموزشگاه رانندگی پویا

پیوند:

بازدید: ۲۸۵

زبان: پارسی

(۴ مورد )
 

عنوان

متن

 

برای ورود باید به سایت وارد شده باشید.   در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید.

 ورود به سایت   برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید.

 ورود به سایت   چنانچه هنور در سایت عضو نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید.
(ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

   
نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...


 

نام کاربری

 

رمز عبور

   

به کانال تلگرام ما بپیوندید. ما را در اینستاگرام دنبال کنید

آموزشگاه رانندگی پویا


ثبت‌‌نام

مدیریت آموزشی

شرایط و مدارک

دانشنامه

آرشیو

درباره ما

تماس با ما


نشانی: تهران، ۲۰ متری افسریه، بين ۱۵ متری دوم و سوم، پلاک ۲۵۱، طبقه ۲

تلفن: ۳۳۱۴۴۰۱۰ - ۳۳۱۴۷۹۳۳ - ۳۳۸۰۷۵۵۴ (۰۲۱)

پست الکترونیک: info@pooya-ds.com

 

© ۱۳۹۷ کلیه حقوق برای آموزشگاه رانندگی پویا محفوظ است.

هرگونه کپی برداری از مطالب و محتوای این وب‌‌سایت بدون مجوز کتبی نقض قانون حمایت از تولیدکنندگان محتوای اینترنتی می‌‌باشد و تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

طراحی و توسعه: گروه ریزسامانه‌‌های نمادیس| پایگاه آموزش مجازی رانندگی| عضو طرح سامانه مدیریت هوشمند آموزشگاه رانندگی